آسیب های جسمانی در نوازندگان موسیقی چگونه است

آموزشگاه موسیقی هفت اقلیم 
منطقه7
خیابان شریعتی بالاتر از خیابان ملک، نبش کشواد پلاک 569


آسیب های جسمانی در نوازندگان موسیقی چگونه است

  

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

نوازندگی جدای از اینکه یک هنر است یک ورزش هم هست. یک نوازنده از اندام هایش در حرکاتی خاص استفاده میکند که دیگران انجام نمیدهند. پس مانند ورزشکاران باید آمادگی بدنی مناسبی داشته باشند تا هم بتوانند موسیقی را بهتر بنوازند و هم بعد از مدتی استفاده از آلات موسیقی دچار آسیب های حرکتی نشوند.

یک نوازنده بر حسب نوع وسیله موسیقیایی که استفاده میکند ممکن است دچار بیماری های مختلفی مانند حساسیت های پوستی، کاهش شنوایی، پنوموتوراکس، افزایش فشار داخل چشم، رفلاکس معده به مری، هیجان، دیستونی موضعی و بسیاری مشکلات حرکتی دیگر شود. ایجاد این بیماری ها و مشکلات دیگری که ارتباط با استفاده از وسیله نوازندگی دارد میتواند نوازنده را مدتی از کارش دور کند. این دوری میتواند مشکلات روحی و یا اقتصادی زیادی در بر داشته باشد و در مواردی ممکن است موجب جدایی همیشگی فرد از موسیقی شود.

2148 4
نشستن نامناسب در جلوی پیانو موجب فشار به ستون مهره میشود

 

نواختن موسیقی از چند جنبه با بسیاری از کارهای دیگر متفاوت بوده و تاثیرات خاصی بر سیستم حرکتی بدن انسان برجای میگذارد.

  • بسیاری از نوازندگان کار خود را از سنین کودکی شروع میکنند یعنی در زمانی که سیستم حرکتی آنها در حال رشد است.
  • این افراد سال های بسیار طولانی از عمر خود را صرف این کار میکنند و این موجب میشود تا آسیب های وارده بتدریج و در طی سالیان دراز بتدریج به دستگاه حرکتی بدن وارد شوند
  • پیشرفت در موسیقی مستلزم فداکاری بسیار و فدا کردن بسیاری از جنبه های دیگر زندگی است چون موسیقی نیاز به تمرین زیاد و عشق واقعی به این کار دارد. یک نوازنده خوب نیاز به کسب مهارت فوق العاده در ارتباط مغز و دست ها دارد و باید بتواند سرعت و دقت زیادی داشته و همچنین بتواند وسیله موسیقی را با توجه به این دو عامل و برای مدت زیادی بدون اشتباه بزند. 
    بعضی موزیسین ها 30-20 نت را در ثانیه میزنند. بطور مثال در نواختن Mendelssohn presto برای پیانو که چهار دقیقه و سه ثانیه طول میکشد پیانیست باید 5595 نت را شامل 17 حرکت دو دست در ثانیه را بنوازد و این حرکات در صورتیکه در شرایط مناسب انجام نشوند میتواند سیستم حرکتی دست را تحت فشار زیادی قرار دهد
  • نوازندگان از لحاظ روحی اغلب افراد حساسی هستند. موسیقی برای آنها همه چیز زندگی است و هر چیز دیگر در رتبه دوم است. روحیه کمال گرایی همراه با فشارهای زیادی که به وی وارد میشود او را در معرض آسیب قرار میدهد

 

برای پیشگیری از این وضعیت باید دانست که این مشکلات چگونه ایجاد میشوند، چگونه قابل پیشگیری هستند و به چه صورت درمان میشوند.

2148 3
نشستن نامناسب بر روی چهارپایه موجب انحراف لگن و فشار به ستون مهره میشود

 

شیوع آسیب

آسیب های حرکتی ناشی از استفاده از وسیله موسیقی در حدود نیمی از نوازندگان وجود دارد. این آسیب ها بطور متوسط در 66 درصد نوازندگان سازهای زهی و 48 درصد نوازندگان سازهای بادی دیده میشوند. نوازندگان سازهای بادی درصد بالایی از آسیب ها را دارند بخصوص در نوازندگان ترومبون و بخصوص در نوازندگان خانم که ترمبون میزنند درصد بالایی از آسیب های اندام فوقانی چپ و گردن دیده میشود.

آسیب های دستگاه حرکتی ناشی از استفاده از ساز در خانمها بیش از آقایان است که میتواند به علت کوچکتر بودن استخوان های آنها و ضعیف تر بودن عضلات باشد. بطور مثال احتمال آسیب در زنان نوازنده ویولون سل بیش از مردان است.

2148 2
خم شدن زیاد به جلو موجب فشار به ستون مهره میشود

 

بسیاری از آلات موسیقی باید طوری در دست گرفته شوند که در نتیجه عضلات خاصی در یک طرف بدن بیشتر تحت فشار قرار میگیرند. بطور مثال در استفاده از سازهای زهی به منظور دورنگه داشتن آنها از بدن و نواختن آنها عضلات دلتوئید، دوسر و سه سر بازویی و عضلات سینه ای تحت فشار قرار میگیرند. این موجب یک عدم تقارن در استفاده از عضلات دو طرف بدن میشود.

گاهی اوقات وقتی به علت استفاده از یک آلت موسیقی درد در قسمتی از اندام ایجاد میشود نوازنده سعی میکند تکنیک خود را طوری تغییر دهد که فشار کمتری به عضو درناک وارد شود. این کار موجب فشار بیشتر به قسمت دیگر میشود و میتواند موجب گسترش آسیب شود.